Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

Από το 1975 έως σήμερα η προϊστορία με Λεβαδειακό (vid)

Την Κυριακή η Ξάνθη υποδέχεται στο γήπεδο της τον Λεβαδειακό και έχει ως αποκλειστικό στόχο την νίκη και την επιστροφή της στην 5αδα του πρωταθλήματος της Super League.

Την Κυριακή στις 17:15 υποδέχεται τον Λεβαδειακό σε μια μονομαχία που κρατάει καμιά 40αρια χρόνια και συγκεκριμένα από την αγωνιστική περίοδο 1975-1976 όταν και μονομάχησαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας με τις ομάδες να μην πετυχαίνουν κάποιο τέρμα και το παιχνίδι να τελειώνει 0-0.

Από εκείνο τον αγώνα έως και τις μέρες μας Ξάνθη και Λεβαδειακός έχουν συναντηθεί 41 φορές, με την Ξάνθη να έχει νικήσει 19 φορές, να έχει ηττηθεί 11 και άλλα τόσα παιχνίδια να έχουν λήξει ισόπαλα. Συνολικά έχουν επιτευχθεί 85 τέρματα με τους Ξανθιώτες να έχουν πετύχει τα 53 εξ αυτών.

Όσον αφορά τους εντός έδρας αγώνες η προϊστορία είναι φανερά υπέρ της Ξάνθης καθώς σε 20 συναντήσεις μετράει 15 νίκες και μονάχα 5 ισοπαλίες με τα τέρματα να είναι 38-7. Σε επίπεδο Α’ Εθνικής κατηγορίας ο απολογισμός είναι 11 νίκες και 2 ισοπαλίες και τα τέρματα 29-6.

Ένα επιπλέον στατιστικό που έχει να κάνει με το νέο γήπεδο, το Ξάνθη Arena, οι γηπεδούχοι μετράνε 7 νίκες και 2 ισοπαλίες με τέρματα 20-5.

Η μεγαλύτερη νίκη που σημείωσε η Ξάνθη είναι το 4-0 που ήρθε την αγωνιστική περίοδο 1982-1983 και το 2008-2009. Ακολουθεί το 4-1 (2007-2008 & 2013-2014) και το 3-0 (1993-1994).

*** Το βίντεο είναι από την αγωνιστική περίοδο 1982-1983 όταν και η Ξάνθη νίκησε με 4-0 τον Λεβαδειακό.