Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2020

Σαν σήμερα 17 Σεπτεμβρίου το 1ο γκολ στην Α' Εθνική

Σαν σήμερα πριν από 31 χρόνια ο ΑΟΞ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Α’ Εθνική γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την Λάρισα στο γήπεδο του Αλκαζάρ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γιάν Κάρας και σημείωσαν άλλα δυο τέρματα στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τους Βουτυρίτσα και Αγορογιάννη.

Η Ξάνθη μείωσε σε 3-1 με τέρμα του Γιώργου Μαρινάκη στο 68ο λεπτό της συνάντησης, το οποίο ήταν και το 1ο στην μεγάλη κατηγορία. Ακολούθησαν άλλα 1126 μέχρι τον υποβιβασμό στην Super League 2 τον Αύγουστο του 2020. Αξιοσημείωτο ότι το τέρμα το πέτυχε με το δεξί πόδι καθώς μιλάμε για έναν ποδοσφαιριστή που χρησιμοποιούσε επί το πλείστον το αριστερό.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι στο παιχνίδι της Λάρισας αγωνίστηκαν οι Γεωργούσης, Γκουτζίδης, Χατζηαποστολίδης, Μπανιώτης, Ουζουνίδης, Χαλκίδης, Γιοβανούδης (46’ Χρυσαλίδης), Μαρινάκης, Αδαμόπουλος, Τζάτζος (74’ Κωστένογλου), Γεωργιτζίκης. Προπονητής της ομάδας ο Αναστασιάδης.