Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2020

Σαν σήμερα 19 Νοεμβρίου (+vid)

Σαν σήμερα 19 Νοεμβρίου

Αρκετά παιχνίδια παρουσιάζει η συγκεκριμένη ημερομηνία καθώς το σημειωματάριο έχει σημειωμένα 10 παιχνίδια από Super League, Α’ Εθνική, Β’ Εθνική και Κύπελλο Ελλάδας.

1972: Η Ξάνθη αγωνίζεται εκτός έδρας με αντίπαλο την Καστοριά και γνωρίζει την ήττα με σκορ 2-0. Τα δυο τέρματα για τους νικητές σημείωσε ο Αφεντουλίδης

1978: Η Ξάνθη κερδίζει εντός έδρας με 2-0 τον Μακεδονικό Σιάτιστας και σκαρφαλώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά από 10 αγωνιστικές έχοντας συγκεντρώσει 13 βαθμούς. Εκείνα τα χρόνια το σύστημα βαθμολογίας ήταν 2 βαθμοί για την νίκη, 1 για την ισοπαλία και 0 για την ήττα.

1986: Ο ΑΟΞ αντιμετωπίζει τον Θρίαμβο και γνωρίζει βαριά ήττα με 4-0 που σημαίνει και αποκλεισμό από την διοργάνωση του Κυπέλλου. Για την Ξάνθη αγωνίστηκαν οι Ταληκριάδης, Νούλης, Πανίδης (55’ Ζαπουνίδης), Χατζόπουλος, Λαγωνίδης, Γιοβανούδης, Πασχαλάκης, Μαρινάκης (55’ Χατζημωυσιάδης), Τσιντογιάννης, Μελισσόπουλος, Κριεζής.

1989: Ήττα με σκορ 1-0 για τον ΑΟΞ από τον Ολυμπιακό Βόλου με τέρμα που σημείωσε ο Περίδης που μπήκε αλλαγή στο 55ο λεπτό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1 λεπτό αργότερα. Στον πάγκο του Ολυμπιακού Βόλου ο Βασίλης Δανιήλ.

1995: Για την 10η αγωνιστική της Α’ Εθνικής ο Πανηλειακός με 2 τέρματα του Τζόρτζεβιτς και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στράντζαλη περνάει με 3-1 από την Ξάνθη που είχε ισοφαρίσει στο 22ο λεπτό με γκολ του Λεωνίδα Πάνου.

1997: Για το Κύπελλο Ελλάδας η Ξάνθη υποδέχεται την ΑΕΚ την οποία και κερδίζει με 2-1 με τέρματα που σημείωσαν οι Ζήκος – Χάβος. Λίγες μέρες αργότερα η Ξάνθη του Γιάννη Ματζουράκη ολοκληρώνει την έκπληξη κερδίζοντας και στην ρεβάνς με 2-0 και περνάει στην επόμενη φάση.

2000: Ξάνθη – Πανηλειακός 2-0 με τέρματα των Γιαννότσκο και Σφακιανάκη. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ξάνθη βρίσκεται μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας μετά από 7 αγωνιστικές έχοντας 4 νίκες και 3 ισοπαλίες.

2005: Ξάνθη και Ιωνικός μοιράζονται από 1 βαθμό σε παιχνίδι που έγινε στα Πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Περόνε στο 20ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Λουτσιάνο στο 81ο.

2006: Εκτός έδρας νίκη που ήρθε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Αρχικά ο Μάνσο σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για να γράψει το τελικό 0-2 ο Μπρούνο Φογκάσα.

2017: Η Ξάνθη με τέρματα του Γέντρισεκ κερδίζει με 2-0 τον Πανιώνιο συνεχίζοντας την καλή της παρουσία στο πρωτάθλημα της Super League.